Internet and Trading

Tworzenie stron internetowych

Własna strona internetowa to podstawowy element obecności firmy w Internecie.
Poszukujesz wykonawcy strony internetowej?
Zastanawiasz się nad jej uruchomieniem, ale masz wątpliwości?
Nie wiesz jak wygląda proces tworzenia strony www?
Na tej stronie znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących uruchomienia i posiadania własnej strony www.
Czas potrzebny na przeczytanie treści: 14 minut.

Spis treści

Pierwsze kroki by stworzyć stronę www

Proces budowy strony internetowej zaczynam zawsze od rozmowy – jeśli to możliwe – podczas spotkania, jeśli nie – przez telefon lub wideo-rozmowę. Podczas tego pierwszego kontaktu chcę dowiedzieć się maksymalnie dużo o Twojej firmie. Interesuje mnie branża, w jakiej działasz, to, czym się dokładnie zajmujesz, na jakim etapie rozwoju jesteś.
Potrzebuję również informacji na temat mocnych i słabych stron Twojego przedsiębiorstwa. W czym Twoja firma jest świetna, w czym bezkonkurencyjna, z czym się borykacie, a co przyprawia Was o ból głowy.
Dość istotne są również informacje na temat konkurencji – jak działa, w czym jesteście od niej lepsi, a w jakich aspektach musicie jeszcze popracować, by ją dogonić.
Ten etap pozwala mi zebrać i usystematyzować wiedzę na temat Twojej firmy. Dokładne poznanie Twojego przedsiębiorstwa pozwoli mi lepiej dopasować projekt strony, czy choćby sugerować pewne rozwiązania i funkcje. Przełoży się to na dużo lepszy efekt końcowy.
Opowiedz nam o swojej firmie - tworzenie stron internetowych - Internet and Trading
Web Hosting - Internet and Trading

Zaplecze techniczne strony internetowej

W drugim kroku przechodzimy na chwilę do tematów technicznych – swego rodzaju fundamentu, bez którego żadna strona internetowa nie może zaistnieć. To pakiet usług, w skład którego wchodzą: hosting, domena oraz certyfikat SSL.
Jeśli posiadasz te zasoby techniczne – możemy z ich wykorzystaniem stworzyć Twoją stronę. Jeśli nie masz jednego, lub żadnego z nich – nie ma problemu. Współpracuję z firmą JChost, która dostarcza te usługi – bezkonkurencyjne jakościowo, wydajne i w bardzo przystępnych cenach.
Jeśli nazwy tych usług nic Ci nie mówią, to wyjaśniając hasłowo:
Hosting to przestrzeń dyskowa wraz z oprogramowaniem na serwerze, na którym fizycznie będzie zainstalowana Twoja strona internetowa.
Domena to Twój unikalny adres w sieci Internetowej, po jego wpisaniu w przeglądarce internetowej pojawi się Twoja strona www.
Certyfikat SSL to protokół, który służy bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych.
Jeżeli chcesz przeczytać więcej na temat technicznych aspektów strony internetowej – sprawdź dlaczego warto wybrać hosting w JCHost?

Funkcjonalność witryny www

Następnie poruszam temat Twojej wizji strony internetowej przez pryzmat funkcjonalności, jakie ma posiadać. Do czego przede wszystkim jej potrzebujesz i jakie cele przed nią stawiasz.
Zatem ta część dostarcza mi wiedzy na temat celu i zadań, jakie stawiasz stronie internetowej, a co za tym idzie elementach, które muszą się na niej znaleźć.
Ważna jest również informacja na temat przyszłości witryny – czy strona ma być po prostu zamkniętym projektem, czy będą na niej cyklicznie publikowane nowe treści.
Z tego etapu rozmowy wynikają różne elementy, które należy osadzić w witrynie – na przykład formularze kontaktowe, sekcja „Aktualności”, czy choćby moduł zapisu do newslettera.
Najcenniejsze są zawsze Twoje wskazówki – na pewno „surfując” w sieci widziałeś pewne rozwiązania, czy elementy, które po prostu wpadły Ci w oko i chcesz mieć podobne na swojej stronie.
Funkcjonalność strony internetowej jak szwajcarski scyzoryk - Internet and Trading
Funkcje strony internetowej - tworzenie stron internetowych - Internet and Trading

Wygląd strony internetowej

W kolejnym kroku przechodzimy do kwestii wyglądu budowanej strony internetowej.
Określamy wszelkie kwestie związane z aspektem wizualnym – kolorystykę, kroje czcionek, układ strony, mapę podstron i ich hierarchię, położenie menu i wszelkich innych elementów. Mogę zarówno zbudować nowy szablon, jak i skorzystać z bardzo bogatej i różnorodnej oferty szablonów stron dostępnych na rynku.
Strony internetowe buduję na systemie zarządzania treścią WordPress. Daje on aktualnie bardzo szerokie możliwości – zarówno w aspekcie wizualnym jak i technicznym. System jest bardzo elastyczny, stale rozwijany i umożliwia budowania bezpiecznych, wydajnych, estetycznych i po prostu dobrych stron internetowych.
Budowane przeze mnie strony są responsywne. Oznacza to, że otwierają się prawidłowo i są w pełni funkcjonalne zarówno na komputerach, jak i na tabletach, czy telefonach komórkowych.

Grafika na stronie www

Każda strona internetowa w warstwie wizualnej składa się z treści i grafik. Choć to oczywiste, to jednak warto pochylić się nad tymi dwoma elementami.
Zdjęcia przeznaczone do umieszczenia na Twojej stronie powinny być możliwie jak najlepszej jakości. Będą wymagały obróbki graficznej i zapisania w specjalnym formacie. Zapewnia on wystarczającą jakość grafik, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi pliku.
Jest to istotne, gdyż użytkownik wchodząc na stronę powinien szybko zobaczyć wszystkie elementy – również te graficzne. Zdjęcia, które nie są zoptymalizowane pod kątem wagi ładują się dłużej, co może być irytujące dla użytkownika.
Z mojego punktu widzenia najlepiej jest, gdy posiadasz własne zdjęcia – fotografie firmy, produktów, które sprzedajesz, czy efektów Twojej pracy usługowej. Wtedy pracujemy na Twoim autorskim i unikalnym materiale.
Jeśli jednak nie posiadasz zdjęć, trzeba je znaleźć na specjalnych portalach w Internecie i po prostu kupić.
Grafika na stronie internetowej - Internet and Trading
Content - treści na stronie internetowej - Internet and Trading

Treści na stronie internetowej

W przypadku wszelkich treści zamieszczanych na budowanej stronie internetowej musimy zadbać o dwa aspekty.
Pierwszy to ich wartość w oczach użytkownika. Teksty na stronie mają być konkretne, rzeczowe i lekkie w odbiorze. Muszą odpowiadać na stawiane pytania, całkowicie wyjaśniać poruszane kwestie i w sposób wyczerpujący omawiać temat interesujący odwiedzającego Twoją stronę użytkownika.
Drugim aspektem jest unikalność treści. Roboty wyszukiwarek nie próżnują. Cyklicznie odwiedzają kolejno strony internetowe indeksując treści w nich zawarte. Zajmują się również porównywaniem tekstów zamieszczanych na stronach. Jeśli na aktualnie odwiedzanej stronie znajdą kopię tekstów wcześniej już zaindeksowanych – w wariancie optymistycznym obniżają ranking strony, na której znalazły kopię. Taka strona wyświetli się niżej w wynikach wyszukiwania. W wariancie pesymistycznym stronę ze skopiowanymi treściami całkowicie usuwają z indeksu wyszukiwania – co powoduje brak wyświetlania się witryny w wyszukiwarce.
Wniosek jest oczywisty – tekst umieszczany na Twojej stronie musi być przygotowany prawidłowo pod kątem merytorycznym i nie może być kopią tekstu z innych stron internetowych. Jeśli czujesz się na siłach – możesz napisać teksty na stronę. Zredaguję je pod kątem słów kluczowych i osadzę w witrynie. Mogę również napisać treści zamieszczone na stronie, lub – jeśli zajdzie taka potrzeba, zlecić napisanie tekstów zewnętrznej firmie, która specjalizują się w tego typu pracach.

Realizacja projektu witryny

Teraz piłka jest po mojej stronie. W kolejnych krokach tworzę draft wizualny Twojej witryny. Osadzam w nim roboczo grafiki i teksty, po czym przedstawiam Ci wygląd strony i jej podstron. Następnie nanoszę ewentualne, zgłoszone przez Ciebie poprawki.
Po zaakceptowaniu projektu przystępuję do finalnego wykonania witryny. Jak łatwo się domyślić sam efekt wizualny ładującej się w przeglądarce strony, to nie wszystko. Od zaplecza witryny trzeba wykonać wszystkie niezbędne czynności, by strona została prawidłowo zaindeksowana przez wyszukiwarki. Dokonuję zatem optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO – search engine optimization). Składa się na to między innymi: zbudowanie prawidłowej hierarchii treści (znacznik h1, h2, h3, itd.), odpowiednie określenie tytułów i opisów podstron (tagi „title” i „description”), konfiguracja tagów zdjęć („title”, „alt”) i wiele innych zadań.
Budowane przeze mnie strony są responsywne. Oznacza to, że prawidłowo otwierają się na urządzeniach mobilnych takich jak telefony komórkowe, czy tablety. To również aspekt wymagający pracy i testów poprawności wyglądu i funkcjonowania strony na urządzeniach mobilnych.
Optymalizuję również stronę pod kątem technicznym tak, by maksymalnie skrócić czas jej ładowania. Docenią to zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki – w przypadku tych ostatnich parametr czasu ładowania witryny jest brany pod uwagę przy całościowej ocenie strony i wpływa na pozycję w rankingu wyszukiwania.
Bezwzględną koniecznością jest również zaopatrzenie strony internetowej w tagi śledzące. Dzięki temu masz możliwość podglądu, co dzieje się na Twojej stronie. Możesz sprawdzić ruch, oraz źródła, z jakich wchodzili na Twoją stronę użytkownicy. Możesz też sprawdzić czas spędzony na poszczególnych podstronach, czy chociażby profil odwiedzającego (wiek, płeć, czy miasto, w którym przebywał podczas wizyty). To tylko przykłady – możliwości analizy jest dużo więcej.
Realizacja projektu strony www - tworzenie stron internetowych - Internet and Trading
Mapy Google na komórce - Internet and Trading

Wizytówka Google

Ważnym elementem, który zalecam przy budowie każdej strony internetowej, jest również założenie (bądź edycja już istniejącej) wizytówki Twojej firmy w Google.
Wyszukiwarka ta jest najpopularniejsza w Polsce i w wielu innych krajach Europy, czy Świata. Biorąc pod uwagę różne źródła i rankingi wyszukiwarek – Google w Polsce ma aktualnie udział w rynku wyszukiwania na poziomie ponad 90%.
Dlatego prawidłowo skonstruowana wizytówka jest tak ważna. Pozwala ona wyświetlić się użytkownikom poszukującym firmy z Twojej branży i szybko przekierować ich na Twoją stronę internetową.

Testy i publikacja strony internetowej

Ostatnim krokiem, przed opublikowaniem witryny, jest jej gruntowne sprawdzenie i przetestowanie. Szukamy wspólnie literówek w tekstach, błędnych linków, czy innych elementów, które nie działają prawidłowo.
Po zakończeniu testów i naniesieniu końcowych poprawek uruchamiam Twoją stronę internetową. Otrzymujesz gotową, responsywną, bezpieczną i prawidłowo skonstruowaną witrynę internetową.
Uruchomienie strony internetowej - tworzenie stron internetowych - Internet and Trading

Ile kosztuje strona internetowa?

Koszt stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj strony, jej skomplikowanie, ilość podstron, wdrożone funkcjonalności czy choćby czas potrzebny na jej zaprojektowanie i zbudowanie.
Na koszt zbudowania strony www wpływ ma również fakt, czy posiadasz już grafikę oraz treści, które chcesz zamieścić na witrynie. Zarówno znalezienie ciekawych grafik, czy napisanie dobrze zredagowanych pod kątem SEO treści na stronę zajmuje sporo czasu i wpływa na cenę strony.
W przypadku prostych stron internetowych, takich jak strony – wizytówki lub blogi, koszt zazwyczaj oscyluje w granicach 2000 złotych netto. Bardziej skomplikowane projekty są oczywiście droższe.
Należy również mieć świadomość, że koszt wykonania strony to nie jedyny koszt związany z posiadaniem strony www. Trzeba jeszcze opłacić hosting, domenę i certyfikat SSL – za te usługi płaci się zazwyczaj raz na rok.
Kosztem, który należy również wziąć pod uwagę jest opieka nad stroną internetową.
Pierwszym aspektem w temacie opieki nad witryną jest aktualizowanie / dodawanie nowych treści. Witryna może być zamkniętym projektem (np. wizytówka firmy), ale może być stroną, na której cyklicznie publikujemy treści (np. blog). Jeśli masz czas i umiejętności – możesz samodzielnie dodawać nowe informacje na stronę. Jeśli nie – możesz to zlecić firmie zewnętrznej.
Drugim aspektem są aktualizacje samego silnika strony – zarówno pod kątem zainstalowanych modułów, wtyczek i funkcjonalności, jak i wszelkich elementów związanych z jej bezpieczeństwem. Tę usługę zdecydowanie warto oddać w ręce specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień i są na bieżąco z tymi kwestiami.
Jak widać elementów składowych strony internetowej jest dość dużo. Dlatego w większości przypadków wykonanie strony internetowej jest wyceniane indywidualnie – na podstawie wymagań i potrzeb przed nią stawianych oraz elementów, które ma zawierać.

Jak prowadzę projekt budowy strony

Cały proces budowy i wdrożenia Twojej strony internetowej prowadzę wykorzystując oprogramowanie wspierające zarządzanie projektami. Narzędzia tego typu są dostępne online i obsługuje się je za pośrednictwem każdej przeglądarki internetowej.
W pierwszej kolejności zakładam projekt, do którego otrzymujesz dostęp. Następnie na podstawie wywiadu i zebranych informacji na temat Twojej witryny – rozpisuję projekt dzieląc go na zadania i podzadania. Dzięki takiemu podejściu mam na każdym etapie wgląd w poszczególne zadania projektu i gwarancję, że żaden element nie umknie mojej uwadze.
W trakcie trwania projektu możemy też modyfikować pewne elementy, lub dodawać nowe, które pojawiły się w trakcie pracy nad Twoją stroną.
Oprogramowanie wspierające zarządzanie projektami usprawnia komunikację, umożliwia przypisywanie zadań do pracujących nad projektem osób, pozwala współdzielić pliki, komentować zadania i wiele więcej. To nieocenione narzędzie porządkujące pracę, komunikację i koordynację projektu.
Prowadzenie projektu - Internet and Trading

Jeżeli chcesz stworzyć stronę internetową swojej firmy skontaktuj się ze mną.
Możesz napisać e-maila, zadzwonić, lub wypełnić formularz kontaktowy.

Formularz zapytania o zbudowanie strony www