Internet and Trading

Budowa sklepów internetowych

Chcesz dotrzeć ze swoją ofertą do bardzo dużej liczby potencjalnych klientów?
Chcesz by Twoje produkty sprzedawały się nawet wtedy, kiedy śpisz?
Zastanawiasz się, jak zwiększyć przychody w Twojej firmie?
Masz sklep stacjonarny i chciałbyś zarabiać więcej?
Chcesz, by oferta Twojej firmy pojawiła się na platformach typu Marketplace i nie wiesz jak się do tego zabrać?
Proponuję Ci zastanowić się nad uruchomieniem własnego sklepu internetowego.
Na tej stronie dowiesz się więcej na temat tego procesu i możliwości, jakie ze sobą niesie.

Czas potrzebny na przeczytanie treści: 9 minut

Spis treści

Rozpoczynamy budowę e-sklepu

Podobnie jak w przypadku strony internetowej, pierwszym krokiem jest rozmowa na temat Twojej firmy.
Na początek interesują mnie informacje na temat Twojej branży i produktów lub usług, które posiadasz w swojej ofercie. Zadam też cały szereg dalszych pytań. Oto kilka z nich: Czy posiadasz sklep stacjonarny? Czy sprzedajesz już produkty w Internecie – na przykład na portalach aukcyjnych, ogłoszeniowych, czy w witrynach typu marketplace? Ile produktów chcesz umieścić w swoim e-sklepie na początek, ile docelowo? Czy posiadasz własny magazyn z towarami? Czy posiadasz umowę z firmą spedycyjną? Z jakiego systemu magazynowo – księgowego korzystasz?
Pytań będzie dużo z bardzo prostego powodu – do specyfiki każdej firmy trzeba dobrać konkretne rozwiązanie. Do sprzedaży internetowej trzeba się odpowiednio przygotować, by później nie było przykrych niespodzianek i gaszenia pojawiających się co jakiś czas pożarów.
Pamiętaj, że wbrew pozorom to bardzo ważny etap budowy e-sklepu. Od informacji które przekażesz w trakcie rozmów zależy powodzenie całego projektu.
Porozmawiajmy o e-sklepie - Internet and Trading
Czym się kierować wybierając platformę e-sklepu Internet and Trading

Czym się kierować przy wyborze platformy e-sklepu?

Po zebraniu wszystkich informacji przechodzę do wyboru konkretnego silnika e-sklepu.
Jeśli ilość produktów / usług będzie początkowo i docelowo nieduża – można wybrać sklep, który będzie obsługiwany ręcznie. Jeśli produktów będzie więcej niż kilkadziesiąt należy iść w kierunku automatyzacji i wybrać integrator, który połączy sklep z programem księgowo-magazynowym.
Następnie trzeba ustalić wszystkie pozostałe wymagane elementy e-sklepu. W przypadku wyboru silnika sklepu należy mieć świadomość, że nie ma jednego, idealnego e-sklepu. Każdy z istniejących na rynku ma swoje wady i zalety.
Każda firma natomiast ma swoje wymagania, specyfikę, czy konkretny budżet, co często wymusza wybór platformy sklepu internetowego. Należy więc dobrać silnik do konkretnych wymagań, istniejących już w firmie systemów oraz rozważyć kwestię kosztów.
Oferty e-sklepów na rynku można w dużym uproszczeniu podzielić na trzy główne rodzaje: sklepy „abonamentowe”, sklepy oparte na technologii open source, oraz gotowe rozwiązania płatne jednorazowo.

Którą platformę e-sklepu wybrać?

E-sklepy w opcji abonamentu to silniki, które zazwyczaj występują w pakiecie z hostingiem (na przykład Shoper). W tego typu rozwiązaniach płacimy miesięczną (lub roczną) opłatę utrzymaniową. Niektóre platformy pobierają również prowizję od sprzedaży wygenerowanej przez Twój sklep. Sklepy te zazwyczaj umożliwiają modyfikację szaty graficznej, natomiast nie można w nich dokonywać szeroko pojętych zmian. Jesteśmy w takim przypadku niejako skazani na to, co dostarcza producent.
W przypadku sklepów open source (PrestaShop, Woocommerce) – co do zasady same silniki tych sklepów są darmowe. Natomiast trzeba mieć świadomość, że bazowa instalacja takiego sklepu jest bardzo daleka od poprawnego sklepu internetowego – zarówno wizualnie jak i technicznie. Trzeba więc posiłkować się całym szeregiem płatnych wtyczek, pluginów, czy modułów, które pozwolą zbudować funkcjonalny e-sklep. Wpływa to naturalnie na koszt wdrożenia i wymaga od właściciela e-sklepu dość dużej wiedzy programistycznej. Jeśli tej wiedzy nie mamy – pozostaje nam podjąć współpracę z firmą wyspecjalizowaną w budowaniu sklepów na konkretnym silniku open source. Trzeba mieć więc na uwadze fakt, że ta droga wymaga niemałej inwestycji finansowej. Natomiast pozwala na zbudowanie sklepu dokładnie takiego, jak chcemy – mamy wpływ na praktycznie wszystkie jego elementy – zarówno te widoczne przez użytkownika, jak i te, których nie widać, a realizują konkretne zadania w tle.
Gotowe sklepy (na przykład ShopGold) – to rozwiązanie, za które płacimy raz – otrzymując platformę sklepu oraz dostęp do jej aktualizacje w przyszłości. Nie ma tutaj mowy o żadnych późniejszych dodatkowych opłatach. To rodzaj sklepów, które można „ubrać” w zaprojektowaną przez siebie szatę graficzną, czy zlecić producentowi na przykład poprzestawianie pewnych widocznych części względem siebie. Taki sklep nie pozwala na głębokie modyfikacje, ale posiada w pakiecie wszystkie niezbędne elementy wymagane do jego prawidłowej pracy – wystarczy je skonfigurować na własne potrzeby.
Decyzja co do konkretnej platformy musi być zawsze bardzo dokładnie przemyślana. Nierzadko dochodzi do sytuacji, gdzie po pewnym czasie właściciel e-sklepu stwierdza, że jednak nie jest zadowolony z wybranej platformy. Stajemy wtedy przed koniecznością migracji na inną platformę, a trzeba wiedzieć, że w przypadku niektórych platform proces ten może spowodować utratę części danych. Co więcej – migracje są procesem dość kosztownym i trwają dość długo. Jest więc oczywistym, że silnik e-sklepu trzeba zawsze dobrać do konkretnej firmy i jej wymagań (teraz i w przyszłości), oraz budżetu jaki może zostać przeznaczyć na jego zbudowanie i późniejszą obsługę.
Wybór platformy e-sklepu Internet and Trading
Automatyzacja w e-sklepach Internet and Trading

Automatyzacja w e-sklepach

Mówiąc o automatyzacji i skalowalności należy wziąć pod uwagę konieczność zintegrowania e-sklepu z posiadanym systemem magazynowo – księgowym – jeśli firma już na takim pracuje.
Z pomocą przychodzi tu wiele firm specjalizujących się w pisaniu tak zwanych „integratorów”. Najprościej rzecz ujmując to program, który łączy bazę danych oprogramowania magazynowo – księgowego z bazą danych e-sklepu. Połączenie to umożliwia dokonywanie dwukierunkowej wymiany danych. Może to brzmieć skomplikowanie i tajemniczo, ale w praktyce wystarczy jedna dokładna konfiguracja tego programu oparta o wcześniejsze ustalenia z właścicielem e-sklepu.
Późniejsza praca integratora odbywa się w tle, całkowicie bez udziału człowieka. Dla przykładu: dzięki integratorowi sklep może otrzymywać z systemu firmowego informacje o produktach (zdjęcia, opisy, ceny itp), a do systemu mogą spływać na przykład zamówienia ze sklepu.

Instalacja i wdrożenie sklepu internetowego

Jeżeli wybrane są już wszystkie elementy oraz ustalone wszystkie procesy i procedury – można rozpocząć wdrożenie – czyli instalację i konfigurację.
Jeśli wybrany sklep daje taką możliwość – na tym etapie dokonuje się również modyfikacji wyglądu sklepu zgodnie z ustaleniami poczynionymi z klientem. To również dobry moment, by dopiąć wszystkie pozostałe sprawy związane z pracą e-sklepu – jak choćby umowy z firmami spedycyjnymi (w przypadku wysyłki towarów), bramkę płatności on-line, czy inne techniczne i fizyczne aspekty obsługi zamówień internetowych w firmie.
W trakcie wdrożenia instalujemy również tagi śledzące. To bezwzględna konieczność w przypadku każdego sklepu internetowego, jeśli chcemy prowadzić go świadomie i sprawdzać efekty sprzedażowe. Tagi śledzące dają możliwość ciągłej kontroli zachowań użytkowników, źródeł ich wizyt, oraz – co w przypadku sklepu jest najważniejsze – kontrolowania kluczowych współczynników e-commerce. Wiedza ta pozwala między innymi skutecznie optymalizować kampanie prowadzone w Internecie, czy choćby dokonywać większych inwestycji w działania pozyskujące ruch ze źródeł, które lepiej sprzedają.
Po przeprowadzeniu wdrożenia przystępujemy do fazy testów. Sprawdzamy pracę całego systemu, dokonujemy zamówień testowych, sprawdzamy treści wiadomości e-mail wysyłanych przez e-sklep. Przeglądamy platformę w poszukiwaniu ewentualnych błędów, a wszystkie znalezione poprawiamy.
Instalacja i wdrożenie e-sklepu Internet and Trading
Mapy Google na smartfonie Internet and Trading

Wizytówka Google

Na tym etapie sugerujemy również założenie (bądź edycję już istniejącej) wizytówki Twojego sklepu w wyszukiwarce Google.
Bardzo łatwo znaleźć w sieci rankingi najczęściej używanych wyszukiwarek w Internecie. Uśredniając dane z wielu źródeł okazuje się, że największą popularnością wśród użytkowników wyszukujących informacje cieszy się Google z wynikiem ponad 90% całego rynku wyszukiwań. Jest więc oczywistym, że chcemy, by nasz sklep internetowy był obecny w tej wyszukiwarce.
Wizytówka w Google to swego rodzaju zestaw najważniejszych informacji na temat danej firmy. Użytkownik otrzymuje od razu podstawowe informacje na temat lokalizacji Twojej firmy, podstawowych danych kontaktowych, czy adresu Twojego sklepu internetowego. Można tam również zamieścić zdjęcia Twojej firmy, czy też produktów, lub usług, które oferujesz.
Bezwzględnie warto zatem posiadać wizytówkę w wyszukiwarce Google.

Praca z e-sklepem - szkolenie

Ostatnim etapem budowania sklepu internetowego jest szkolenie pracowników. Zbudowany mechanizm musi być dokładnie przedstawiony i omówiony tak, by pracownicy firmy byli przygotowani do obsługi sprzedaży internetowej.
Załoga firmy musi wiedzieć w jaki sposób pracować z ofertą sklepu – czyli między innymi jak dodawać nowe produkty, jak dokonywać zmian cen, włączać promocje, czy choćby generować kody rabatowe.
Pracownicy muszą też znać całą procedurę realizacji zamówienia, oraz obsługi ewentualnych zwrotów czy reklamacji.
Jeżeli sklep obsługuje również oferty na platformach Marketplace – szkolenie obejmuje również procedurę umieszczania ofert i pracy z danym portalem sprzedażowym.
Szkolenie z obsługi e-sklepu Internet and Trading

Ile kosztuje sklep internetowy?

Na pierwszy rzut oka sklep internetowy, to po prostu strona internetowa, na której można dokonać zakupu produktów lub usług. Pozornie może się więc wydawać, że stopień skomplikowania e-sklepu, w porównaniu do zwykłej witryny www, wcale nie jest aż tak duży. Niestety – to pozory – w praktyce sklep www to dość skomplikowane narzędzie, przed którym stawiane są dość surowe wymagania – za równo pod kątem technicznym jak i prawnym.
Wymienię kilka elementów na potwierdzenie tej opinii: – zbieranie wrażliwych danych klientów (adresu, numeru telefonu, e-maila)
– zapewnienie bezpieczeństwa danych wprowadzanych przez użytkowników
– uporządkowana prezentacja dużej ilości produktów lub usług wraz z możliwością łatwego znalezienia ich w sklepie
– integracja z systemem księgowo-magazynowym (cykliczna aktualizacja stanów magazynowych i cen produktów/usług)
– zapewnienie szybkości i wydajności sklepu w trakcie pików sprzedażowych (okres świąteczny, początek sezonu na dany asortyment)
– prawidłowa budowa e-sklepu uwzględniająca jego optymalizację pod kątem wyszukiwarek
To tylko wybrane aspekty, które trzeba brać pod uwagę przy budowie sklepu internetowego. Zatem jest oczywistym, że uruchomienie internetowej platformy e-commerce jest sporym wyzwaniem. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników i zastosować je w praktyce – by sklep dobrze się rozwijał i umożliwiał skalowanie biznesu.
Dlatego koszty budowy sklepu internetowego kształtują się na dużo wyższym poziomie, niż w przypadku strony internetowej. Proste sklepy internetowe, oparte na gotowych rozwiązaniach, kosztują zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane projekty mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od rozwiązania, jakie wybierzemy oraz od ilości pracy, jaką należy włożyć, by wykonać i uruchomić sklep internetowy.
Podobnie jak w przypadku zwykłych stron www, również e-sklep wymaga zakupu domeny, certyfikatu SSL oraz hostingu. Przy czym ten ostatni musi charakteryzować się bardzo wysoką wydajnością. Hosting, który będzie w zupełności wystarczający w przypadku zwykłej strony www, rzadko kiedy sprawdzi się jako baza dla sklepu internetowego.
Niuansów w tej materii jest dużo więcej – jeśli chcesz uruchomić własny sklep internetowy – zapraszam do kontaktu. Z chęcią doradzę odpowiednie rozwiązanie i przedstawię kolejne kroki bezbolesnego przejścia przez cały proces projektowania, budowy i uruchomienia e-sklepu.
Rozbieżność cenowa budowy e-sklepu jest bardzo duża i niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje sklep internetowy. Każdy przypadek jest inny i każdy trzeba rozpatrywać indywidualnie. Przy wyborze rozwiązania zawsze biorę pod uwagę realia i możliwości firmy, dbając jednocześnie o jakość proponowanego rozwiązania i możliwość jego skalowania wraz z rozwojem sklepu.
Zarządzanie projektem wdrożenia e-sklepu Internet and Trading

Jak prowadzę projekt budowy e-sklepu

Projektowanie, budowę i wdrożenie każdego sklepu internetowego przeprowadzamy z wykorzystaniem oprogramowania wspierającego zarządzanie projektami. To swego rodzaju rozbudowane programy dostępne z poziomu przeglądarki internetowej.
Najpierw tworzę projekt, do którego udzielamy Ci dostępu. Projekt widoczny jest tylko dla nas. Następnie na podstawie wywiadu i zebranych informacji na temat Twojego e-sklepu – rozpisuję w projekcie zadania i podzadania. Mogą one być przypisane do konkretnych osób, które mają dostęp do projektu. Pozwala to w łatwy i klarowny sposób dzielić pracę, zlecać zadania konkretnym osobom, czy oznaczać wykonane już części projektu. Bez problemów możemy również w trakcie trwania projektu dodawać jego elementu, bądź modyfikować już istniejące.
Oprogramowanie wspierające zarządzanie projektami ułatwia komunikację, pozwala wymieniać się plikami, czy komentować zadania. To bardzo przydatne narzędzie, które ułatwia pracę, pozwala na łatwą koordynację działań i przede wszystkim nie dopuszcza do sytuacji, w której jakieś elementy umkną naszej uwadze. Narzędzie porządkuje cały projekt i komunikację w poszczególnych jego aspektach.
To nieporównywalnie lepsza alternatywa do komunikacji telefonicznej, czy mailowej.

Poprowadzę Cię za rękę przez proces budowy sklepu internetowego

Na bazie mojego wieloletniego doświadczenia, oraz przeprowadzonych z Tobą rozmów, mogę przedstawić Ci konkretne sugestie i rozwiązania dopasowane do Twojego biznesu.
Pokieruję całym procesem budowy i uruchomienia e-sklepu we wszystkich aspektach – oszczędzając Twój czas i eliminując podążanie niewłaściwą drogą.
Wybrana platforma sklepowa musi zagwarantować Ci możliwość skupienia się na rozwoju Twojej firmy i zminimalizować czas obsługi zamówień ze sklepu internetowego. Odpowiednio zaprojektowane rozwiązanie musi być również wydajne, maksymalnie zautomatyzowane i przede wszystkim skalowalne. Dzięki temu nie trzeba będzie w przyszłości niczego modyfikować – nie ma nic gorszego, niż wracanie do jakiegoś tematu i przebudowywanie go od nowa tylko dlatego, że wybrane wcześniej rozwiązanie na pewnym etapie rozwoju przestaje spełniać swoją rolę.
Jeżeli chcesz otworzyć swój sklep internetowy i rozpocząć sprzedaż w sieci – skontaktuj się ze mną. Wspólnie przejdziemy przez cały proces budowy e-sklepu dobierając wszystkie rozwiązania odpowiednio do Twoich aktualnych potrzeb i planów w przyszłości.

Jeżeli chcesz zbudować swój sklep internetowy skontaktuj się ze mną.
Zadzwoń, napisz wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy.

Formularz zapytania o sklep internetowy