Internet and Trading

Hosting, domena, SSL

Bez względu na to czy zamierzasz uruchomić stronę internetową czy e-sklep – będziesz potrzebować usług, które są fundamentem działania tych serwisów. Mowa tutaj o hostingu, domenie oraz certyfikacie SSL.
Hosting to w uproszczeniu miejsce na serwerze, gdzie znajdują się pliki strony internetowej bądź e-sklepu.
Domena to nic innego, jak adres internetowy serwisu. Jego wpisanie w przeglądarkę internetową przekierowuje na stronę bądź sklep internetowy.
SSL natomiast to algorytm szyfrujący, który zabezpiecza połączenie między użytkownikiem a serwisem internetowym.
Na tej stronie dowiesz się więcej na temat wszystkich podstawowych elementów, bez których strona czy sklep internetowy nie mogą istnieć. Przeczytasz też na temat firmy JCHost, lidera usług hostingowych na polskim rynku, z którym współpracuję.
jchost logo

Hosting

Słowo „hosting” pochodzi od angielskiego „host”, którego jednym ze znaczeń jest „być gospodarzem, gościć, podejmować gościa”. Hosting to usługa polegająca na wydzieleniu części zasobów serwera na potrzeby konkretnego celu – na przykład strony internetowej bądź e-sklepu. Serwer natomiast to w dużym uproszczeniu bardzo wydajny, pod kątem obliczeniowym, komputer z dużą ilością pamięci (zarówno podręcznej – RAM jak i nieulotnej – w postaci dysków twardych) wraz z dedykowanym oprogramowaniem, pracujący w sposób ciągły i stale podłączony do sieci Internet.
Kupując zatem konkretny pakiet hostingowy otrzymujemy na serwerze – „gospodarzu” – zasób w postaci części mocy obliczeniowej, wraz z oprogramowaniem oraz określonym limitem miejsca na dysku twardym. Można więc powiedzieć, ze nasza strona, czy e-sklep jest jednym z „gości podejmowanych przez gospodarza” – serwer.
Parametry hostingu są bardzo istotne z punktu widzenia zarówno strony www, jak i e-sklepu. Co do zasady hosting i jego parametry należy zawsze dobrać do konkretnych potrzeb i rodzaju witryny, jaką chcemy uruchomić. Do najbardziej istotnych parametrów zaliczyć trzeba na pewno szybkość, z jaką serwer odpowiada na zapytanie – bo przekłada się to na szybkość przeglądania  witryny przez użytkownika. Szybkość ma również wpływ na ocenę strony przez Google. To tylko przykład – parametrów hostingu jest bardzo wiele i jest to temat na osobny, obszerny artykuł.
Ważna jest natomiast kwestia wyboru firmy świadczącej usługi hostingowe. Jest wiele takich firm na rynku i niestety ich popularność, czy ilość wyświetlanych przez nie reklam, zazwyczaj nie idzie w parze z jakością usług. Dlatego dość długo szukałem firmy hostingowej – nie przez pryzmat reklam, tylko właśnie jakości. I udało mi się znaleźć firmę JCHost, która w mojej (i nie tylko) ocenie świadczy usługi hostingowe na najwyższym poziomie w Polsce. Usługi JCHost zostały przetestowane na budowanych przeze mnie wielu, pracujących do dziś, stronach www i e-sklepach. Wydajność tych stron nie pozostawia cienia wątpliwości, że JCHost jest aktualnie w Polsce najlepszą firmą hostingową.
Dokładniejszy opis usług i przewagi nad konkurencją znajdziesz w dalszej części tej strony.
Datacenter Internet and Trading
Wybór domeny Internet and Trading

Domena

Domena to po prostu adres witryny w Internecie. Jest unikalna – tak jak adres zamieszkania, czy numer telefonu. By wejść na Twoją stronę, lub e-sklep użytkownik będzie musiał wpisać adres domeny w przeglądarce internetowej. Wyświetli się ona również w organicznych wynikach wyszukiwania, czy też reklamach Twojej firmy w Internecie.
Domenę po prostu się kupuje i jest się jej właścicielem – pod warunkiem corocznego uiszczenia opłaty utrzymaniowej.
Najlepiej, by domena kojarzyła się z Twoją branżą, Twoim biznesem, produktami, które masz w ofercie lub usługami, które świadczysz. Aktualnie to nie lada wyzwanie, ponieważ wszystkie oczywiste nazwy domen w każdej z branż mają już swojego właściciela. Trzeba zatem wykazać się kreatywnością i pomysłowością w wyborze domeny. Należy również pamiętać, że nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania, niezbyt długa, kojarząca się z tematyką, którą się zajmujesz.
Jeśli nie masz swojej domeny – pomogę Ci ją wybrać. Za moim pośrednictwem możesz kupić i utrzymywać domenę w firmie JCHost.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to protokół, który zapewnia poufność transmisji danych. Odpowiada również za uwierzytelnienie serwera – czyli zapewnia, że użytkownik jest bezpiecznie połączony ze stroną lub sklepem, na który trafił.
Aktualnie SSL jest już standardowym elementem i nie można z niego zrezygnować. Podczas próby wejścia na stronę, która nie ma zaimplementowanego certyfikatu, przeglądarka internetowa wyświetli monit, że strona jest potencjalnie niebezpieczna.  Internauci są zazwyczaj świadomi, ewentualnych zagrożeń i raczej nie uczynią wyjątku, by wejść na taką stronę.
Fakt zabezpieczenia strony certyfikatem jest przedstawiany przez przeglądarki zazwyczaj za pomocą symbolu zamkniętej kłódki w pasku adresu – przed adresem strony www. Jeśli z jakiegoś powodu znajdujemy się na stronie, która jednak się wyświetliła, ale przeglądarka zgłasza jakiś problem z certyfikatem – należy pamiętać, by nie podawać na takiej witrynie żadnych wrażliwych danych (jak na przykład numerów kart płatniczych).
Firma JCHost posiada w swojej ofercie certyfikaty SSL, więc budowana przeze mnie witryna internetowa jest od początku swojego istnienia prawidłowo zabezpieczona.
Certyfikat SSL Internet and Trading

Wszystkie usługi w jednym miejscu - JCHost

Z usług firmy JCHost z małopolski korzystałem już niejednokrotnie przy okazji wielu projektów. Były to zarówno strony internetowe (te proste i rozbudowane), jak i sklepy internetowe – niektóre posiadające ponad kilkadziesiąt tysięcy produktów w ofercie. W każdym przypadku usługi od początku działały bez zarzutu, i nic w tej kwestii nie zmieniło się do dziś. Naturalnie zdarzają się incydentalnie problemy, bo nie ma możliwości wyeliminować wszystkich awarii. Natomiast czas ich rozwiązania jest praktycznie natychmiastowy.
JCHost to jedna firma, w której możesz mieć wykupiony, dostosowany do Twoich potrzeb, pakiet hostingowy, domenę, oraz certyfikat SSL – wszystko razem płatne raz w roku.
Zastanawiasz się ile to może kosztować? Cena jest bardzo atrakcyjna, bez gwiazdek i zapisów drobnym drukiem. Najtańszy pakiet hostingowy możesz mieć już za niecałe 247zł brutto rocznie. Domena to koszt 19zł brutto za pierwszy rok, a w każdym następnym zapłacisz nieco ponad 105zł. Natomiast SSL kosztuje niespełna 62zł brutto za rok.
Jednak cena tych usług nie jest najważniejsza. To co najbardziej cenię sobie we współpracy z JCHost to dwie rzeczy: bardzo dobry kontakt i święty spokój.

Rozwiązania techniczne w JCHost

Jako lider w branży hostingowej, JCHost stale trzyma rękę na pulsie w temacie nowinek technicznych optymalizujących i przyspieszających pracę hostingu. W ramach swoich pakietów hostingowych, posiada wdrożony szereg nowoczesnych rozwiązań podnoszących szybkość i wydajność. Dowiedz się więcej o technologiach, które firma JCHost stosuje w swoich pakietach hostingowych. Kliknij w ikonę interesującego Cię tematu.

Dlaczego wybrać JCHost?

Przeczytaj wybrane argumenty przemawiające za wyborem JCHost, jako hostingodawcy Twojej witryny w internecie.
NVMe icon

Hosting oparty o dyski NVMe SSD – 11x więcej operacji na sekundę od standardowych dysków SSD, 10800x więcej od talerzowych dysków HDD.

Uptime icon

Hosting dedykowany pod e-sklepy – 99,95% gwarantowanego dostępu do serwera, wydajność 168x wyższa niż pozostałe oferty.

Performance icon

Twój sklep może posiadać do 300 tysięcy produktów w ofercie. Stała, najwyższa wydajność, bez względu na rozmiar e-sklepu.

Nadal nie do końca Cię to przekonuje? Przeczytaj niezależny test hostingu JCHost.

Zamów najwydajniejszy hosting już teraz

Dzięki mojej wieloletniej współpracy z JCHost możesz na mojej stronie zamówić Twój pakiet hostingowy.
Po kliknięciu w interesującą Cię wersję konfiguracji zostaniesz przekierowany bezpośrednio do JCHost, gdzie złożysz zamówienie.
Zaoszczędzisz czas, nerwy i pieniądze. Zyskasz bezpieczne, wydajne rozwiązanie i spokój.
Do tematu hostingu wrócisz za rok – przedłużając usługę.