Internet and Trading

Opieka nad stroną internetową

Dość często słyszy się opinię, że raz zbudowana i uruchomiona strona internetowa jest zamkniętym projektem, do którego nie trzeba w zasadzie wracać.
„Przecież wszystko działa i jest w porządku – po co tam cokolwiek robić?” Rzeczywistość jest jednak trochę inna.

Co zagraża stronie internetowej?

Strona internetowa wymaga stałej cyklicznej kontroli i opieki. Po uruchomieniu witryny w pierwszym okresie jej istnienia faktycznie nic specjalnego się nie dzieje. Strona pracuje prawidłowo i działają wszystkie jej funkcje. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że technologia internetowa stale się rozwija, a rozwiązania stosowane w sieci nie są nigdy w 100% wolne od drobnych luk, czy niedopracowań.
Zespoły specjalistów ciągle zajmują się coraz to nowymi funkcjonalnościami. Równocześnie z nimi pracują ludzie, którzy dbają o to, by rozwiązania te były bezpieczne. W przypadku wykrycia luki w module czy wtyczce grupy te wspólnie opracowują i wydają aktualizację, która naprawia wykryty problem.
W Internecie stale działa grupa ludzi, potocznie zwanych hakerami, spamerami, którzy używają sieci internetowej w celach prowadzenia nielegalnych działań – na przykład wykradania danych, czy nielegalnego wykorzystywania serwerów na własne potrzeby. To właśnie oni stale poszukują luk i furtek, którymi mogą dostać się na serwer, na stronę internetową, czy komputer.
Strona internetowa może zostać zawirusowana, „zhakowana”, może też stać się źródłem spamu rozsyłanego w Internecie. Wyszukiwarki dość szybko wykrywają taką sytuację i w celu ochrony swoich użytkowników zazwyczaj usuwają taką stronę z wyników wyszukiwania. Czyli strona po prostu przestaje być widoczna dla potencjalnych odwiedzających.
Zagrożenia dla strony internetowej Internet and Trading
Wirus na stronie Internet and Trading

Wirusy, spam...

Bardzo dobrą analogią, jaką można tu przytoczyć, jest tematyka wirusów komputerowych – programów, które są tworzone między innymi właśnie przez hakerów.
Każdy ma świadomość ich istnienia, a niektórzy przekonali się o nich w bardzo przykry sposób – tracąc na przykład dane z dysku twardego swojego komputera. Każdy również wie, że istnieje na rynku wiele firm produkujących oprogramowanie antywirusowe, którego zadaniem jest niedopuszczenie do zainfekowania komputera..
Używający programów antywirusowych na pewno spotkali się z komunikatem „Baza wirusów programu antywirusowego została zaktualizowana”. Dzieje się to co najmniej raz dziennie, czasem częściej, i ma za zadanie pobranie danych na temat wykrytych ostatnio wirusów oraz procedur postępowania w przypadku pojawienia się któregoś z nich.
A przecież nasz komputer jest podłączony do tej samej sieci, w której znajduje się serwer z naszą stroną internetową. Wniosek jest prosty – każda strona internetowa musi być objęta opieką, i na bieżąco kontrolowana i aktualizowana. Oczywiście nie dzieje się to tak często, jak w przypadku komputera, ponieważ serwery, na których fizycznie umieszczone są strony, posiadają dużo większą ilość zabezpieczeń.
Należy również rozdzielić kwestie aktualizacji treści czy materiałów graficznych na stronie od aktualizacji witryny od strony technicznej – to dwie oddzielne tematy.
W przypadku witryny zbudowanej na WordPress trzeba cyklicznie aktualizować zastosowane moduły i wtyczki, oraz dbać o aktualność samego silnika WordPress. Należy również monitorować próby dostępu do witryny i w przypadku wykrycia podejrzanej aktywności podejmować stosowne reakcje.

Zadbam o Twoją stroną internetową

Świadczę usługi opieki nad stronami internetowymi zarówno dla klientów, którym budowałem strony, jak i tych, którzy szukają tego rodzaju wsparcia. Oprócz utrzymywania Twojej strony w należytej kondycji technicznej mogę również zająć się umieszczaniem na niej nowych treści.
W przypadku każdej strony, którą się opiekuję, jednym z pierwszych działań, jakie podejmuję, jest wykonanie kopii zapasowej całej strony internetowej i zapisania jej na dwóch niezależnych nośnikach danych. Po każdej modyfikacji czy aktualizacji również zawsze wykonuję kopie zapasową.
Dzięki temu masz pewność, że nawet, gdyby wydarzyły się całkowicie nieoczekiwane sytuacje związane na przykład z awarią hostingu – Twoją stronę mogę bardzo szybko odtworzyć. Mogę również przeprowadzić audyt Twojej witryny i przedstawić Ci sugestie ewentualnych zmian.

Jeżeli interesuje Cię usługa opieki nad Twoją stroną internetową - zapraszam do kontaktu.
Zadzwoń, napisz wiadomość e-mail lub wypełnij formularz kontaktowy.

Formularz zapytania o opiekę nad stroną www